czwartek, 22 listopada 2012

Piaskarka własnej roboty, krok po kroku, opisy, zdjęcia.

W tym artykule, postaram się, w miarę dokładnie opisać zagadnienie, które często jest poruszane na różnych forach motoryzacyjnych, a dotyczy budowy piaskarki we własnym zakresie. Zdjęcia poniżej eksponuja przykłady piaskarek, jakie można zbudować w swoim garażu, dysponując odpowiednim sprzętem.


Może wcześniej należy wspomnieć, jakie urządzenia i narzędzia zostały użyte do budowy tego typu piaskarek syfonowych. Oczywiście, jeżeli nie ma w swoim zapleczu technicznym, urządzenia lub narzędzia, prezentowanego na zdjęciach, nie należy się zniechęcać, bo zawsze można część prac powierzyć zakładom posiadającym odpowiednie urządzenia. Mając jednak, czym pospawać, oszlifować czy pomalować, to już znacznie obniży koszty związane z tym projektem.


Na wstępie musi się przyjąć założenie, czy piaskarka ma być wykorzystywana w firmie, czy tylko do własnych celów. Jeżeli chcemy piaskować elementy w swojej firmie, urządzenie musi być zbudowane na bazie zbiornika, posiadającego atest, to znaczy, że trzeba zakupić zbiornik z dokumentami, określającymi jego parametry techniczne i ważną próbę wodną na ciśnienie, z aktualną datą jej przeprowadzenia. Dokument ten jest niezbędny do przedstawienia inspektorowi dozoru technicznego, w razie kontroli, ponieważ urządzenia ciśnieniowe, podlegają weryfikacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Natomiast jeżeli chcemy zbudować piaskarkę do własnych celów, możemy kupić zbiornik, np. stosowany w instalacji gazowej LPG, a są dostępne tego typu zbiorniki w firmach kasujących samochody. Takie zbiorniki mają wysoką próbę ciśnieniową, bo 3.0 do 4.0 Mpa (od 30 do 40 bar). Oczywiście należy kupić zbiornik bez uszkodzeń, to znaczy, nie pogięty i zerdzewiały, ale wizualnie w jak najlepszym stanie, często można nabyć też prawie nowy z ważnymi dokumentami, za niewiele większą kwotę.
Trzeba również określić, do jakich prac będzie potrzebna zbudowana piaskarka, dzięki temu wybierzemy określoną pojemność zbiornika, który jest podstawą tego urządzenia.
Każdy projekt wymaga dobrego przygotowania, więc powinno się sporządzić listę potrzebnych części, oraz materiałów, które będą użyte do budowy piaskarki. Dla czego jest to takie ważne?. Dla tego bo zabierając się już do pracy, najlepiej mieć wszystko co potrzeba, jak się to mówi, pod ręką i nie jeździć za każdą częścią od sklepu do sklepu, a i tak przeważnie jeszcze coś się zapomni. Tak więc plan działania jest bardzo ważny i zaoszczędzi nam dużo czasu i pieniędzy.

Prezentowane w tym i w kolejnych artykułach opisy, zdjęcia oraz praktyczne, krok po kroku, pokazy wykonywanych czynności, mogą być pomocne dla zainteresowanych, którzy chcą wykorzystać swoje umiejętności, czas i chęć do pracy, w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest, własnoręcznie zbudowana piaskarka. Wydaje mi się że, satysfakcja jak i oszczędności, robiąc to we własnym zakresie, są najlepszym bodźcem do działania.
W następnym artykule, opiszę i zaprezentuję na zdjęciach w odpowiedniej kolejności, wykonywanie poszczególnych prac, z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i maszyn.

Jeżeli artykuł okazał się w czymkolwiek pomocny, proszę uprzejmie o komentarz.

http://www.ermail.pl/klik/VXFUa2AG