Układ chłodzenia - na co zwracać uwagę?
Autorem artykułu jest Hubert Pieszak
Czasami wystarczy mała usterka, by doszło do zagotowania płynu i przegrzania silnika. Poniżej przedstawiam te z podzespołów na które należy szczególnie zwracać uwagę, by uniknąć wysokich kosztów napraw.
1. Serce układu - chłodnica
Stosowanie kiepskiej jakości płynów może doprowadzić do zatkania wewnętrznych kanalików. Skutkiem tego jest spadek wydajności układu i ryzyko pojawienia się niebezpiecznych usterek. Sprawna chłodnica musi mieć taką samą temperaturę na całej powierzchni. Doraźnie pomoże płukanie, jednak czasami trzeba wymienić ją na nową.
2. Wentylator
Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z układem chłodzenia jest awaria wentylatora. W przypadku braku bezpiecznika, możliwe jest poprowadzenie zasilania bezpośrednio z akumulatora.
3. Uszkodzenia mechaniczne
Chłodnica jest podatna na wszelkie uszkodzenia ze względu na swoje umiejscowienie. Dotyczy to szczególnie aut z małym prześwitem - wystarczy wtedy najechać na wyższy krawężnik. Zdarzają się tez niestety przypadki samoistnego rozszczelnienia układu. Chłodnica narażona jest na uderzenia kamyków wylatujących spod kół poprzedzających pojazdów. Uszkodzenia powodują ogromny spadek jej wydajności. Może dojść do wycieków płynu chłodzącego. Niezbędna będzie wymiana chłodnicy.
4. Czujnik temperatury
Niezależnie od jego konstrukcji wzrost temperatury cieczy chłodzącej do ok. 100 stopni Celsjusza powinien powodować zwarcie styków czujnika i uruchomienie wentylatora. Ten zaś ma pracować, dopóki płyn nie osiągnie temperatury 90 stopni Celsjusza.
5. Sprzęgiełko wiskotyczne
W starszych samochodach znajdują się dmuchawy napędzane kołem pasowym. Są one uruchamiane za pomocą sprzęiełka wiskotycznego. Kiedy płyn osiąga temperaturę ok. 100 stopni Celsjusza, dochodzi do zablokowania sprzęgiełka, co sprawia, że wentylator obraca się z maksymalną prędkością, na jaką pozwala konstrukcja koła pasowego.
6. Termostat
Ten element odpowiada za otwarcie dużego obiegu chłodzenia. Jeśli ulegnie awarii, najczęstszym skutkiem jest niedogrzanie jednostki napędowej. Jest to szczególnie uciążliwe zimą. Jeśli termostat zablokuje się w pozycji zamkniętej, łatwo o przegrzanie silnika.
7. Wskaźnik temperatury
Optymalna temperatura płynu to ok. 90 stopni Celsjusza. Sprawny układ utrzymuje taką temperaturę niezależnie od temperatury zewnętrznej. "Falująca" wskazówka najczęściej oznacza problem z termostatem lub czujnikiem temperatury.
8. Pompa wody
Pompa wody to jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia. Odpowiada za cyrkulację chłodziwa, stwarzając jednostce napędowej odpowiednie warunki do pracy. Jej awarie mogą być groźne i kosztowne. W wielu samochodach pompa wody napędzana jest paskiem rozrządu, więc zatarcie jej łożysk jest częstą przyczyną zerwania paska. Dlatego wielu producentów zaleca wymianę pompy wraz z napędem rozrządu. Jeśli pompa zaczyna hałasować lub przeciekać, należy ją jak najszybciej wymienić, zwłaszcza, że nie są one drogie (już od ok. 20-30 zł).
---Hubert Pieszak
Jeśli artykuł Ci się podoba, proszę dodaj komentarz w blogu:
http://worldofbeautywoman.blogspot.com/
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
W każdym pojeździe mechanicznym odpowiednie chłodzenie silnik ajest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania pracy maszyny. Mi niedawno była potrzebna chłodnica do koparki, kiedy to podczas kopania fundamentów silnik się przegrzał
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńMój mąż ma swój warsztat, gdzie naprawia samochody i doskonale wiem, że żadna naprawa nie może odbyć się bez takich narzędzi, dlatego polecam zajrzeć Wam na stronę tool-shop.com.pl jeśli będziecie szukać czegoś odpowiedniego do swojego warsztatu.
OdpowiedzUsuńMiałem kiedyś auto które praktycznie co miesiąc pojawiało się w warsztacie. Co chwilę jakaś usterka mimo, że nie kosztował wcale mało. Jaka rada? Naprawiłem i sprzedałem. Za bardzo niską cenę bo wiedziałem jak z nim jest. Szczęście, że są takie wypożyczalnie jak https://flexrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-lotnisko-warszawa-okecie/ gdzie w czasie gdy nie masz auta możesz je bez problemu za rozsądne pieniądze wypożyczyć.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńJeśli korzystać z usług mechanika to takiego sprawdzonego i zaufanego. Też jak kupuje się samochód to dobrze mieć profesjonalne wsparcie kogoś, kto się zna na samochodach. Też ważna jest historia pojazdu po VIN https://www.historiaszkod.pl/ , żeby po zakupie nie okazało się, że auto miało wcześniej jakieś problemy.
OdpowiedzUsuńUsługi modernizacji istniejących instalacji elektrycznych są także częścią oferty na stronie https://elektryk-wroclaw.pl/. Takie działania są polecane w przypadku starszych budynków, gdzie nowoczesne rozwiązania mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo i funkcjonalność instalacji. Strona podaje przykłady możliwych do wykonania prac i technologii, które są stosowane.
OdpowiedzUsuńInstalacja systemów alarmowych i monitoringu wymaga właściwego zaplanowania infrastruktury elektrycznej, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://elektryk-krakow.pl/. Podłączenie kamer i czujników do instalacji powinno zapewniać stabilne zasilanie. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zasilania awaryjnego, aby system działał nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu. Odpowiednio dobrane przewody i zabezpieczenia zwiększają niezawodność instalacji. Nowoczesne systemy alarmowe często współpracują z aplikacjami mobilnymi, co umożliwia zdalne zarządzanie.
OdpowiedzUsuń