środa, 20 września 2017

Piaskowanie - jako wstęp do renowacji podzespołów i części pojazdów.

Piaskowanie - ogólnie rzecz biorąc, jest czynnością związaną z oczyszczaniem powierzchni kierowanym strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem kruszywa, jakim jest np. piasek kwarcowy. Ta metoda czyszczenia powierzchni elementów, czy podzespołów pojazdów, jest bardzo skuteczna i precyzyjna, wymaga jednak bardzo dobrej znajomości tematu, jak też jakiś czas praktyki, którą będzie przeprowadzanie doświadczeń na swoich niepotrzebnych już częściach.
Zdobyte doświadczenia pomogą zrozumieć co i czym należy oczyszczać metodą kierowanego strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem kruszywa. Ogólnie przyjęte pojęcie- PIASKOWANIE, zawiera w sobie wiele operacji czyszczenia strumieniowego, różnymi rodzajami kruszywa, nie koniecznie tylko piaskiem. Są elementy które wymagają jedynie usunięcia np. starego spłowiałego lakieru, śniedzi na metalach kolorowych, nalotów powstających pod wpływem działania warunków atmosferycznych, nie naruszając przy tym struktury powierzchni bazowych tych elementów. Dlatego w tym przypadku praktyczne zajęcia z piaskowania, oczywiście na swoich elementach, pozwolą określić co, czyli jakie przedmioty i czym, czyli jakim kruszywem należy oczyszczać.
Piaskowanie jest bardzo obszernym tematem, który jeżeli znajdzie zainteresowanie w gronie fanów motoryzacji, na pewno będę rozwijał pod kątem zastosowań domowych jak i warsztatowych, oraz opiszę stosowany sprzęt, kruszywa, niezbędne ubiory, oczywiście BHP i problemy związane z przygotowaniem stanowiska pracy przystosowanego do prac piaskarskich, aby były w zgodzie z otoczeniem w którym się znajdujemy. Ciąg dalszy nastąpi niebawem.
http://motoalvax.blogspot.com