piątek, 15 września 2017

Piaskowanie - wstęp do renowacji podzespołów i części pojazdów, ciąg dalszy.

Piaskowanie – ciąg dalszy poprzedniego artykułu.
Tekst kierowany jest do tych osób, które mają warunki do wykonywania tego typu prac, tzn. garaż, warsztat, czy też trochę miejsca zdala od sąsiadów, lub za zgodą sąsiedztwa, chociaż z tą zgodą, to jest do czasu kiedy sąsiedzi zorjętują się jak pył zmienia zadbane trawniczki i piękne kolorowe kląbiki z kwiatuszkami, w postępującą szarzyznę pozbawioną kolorów.

Niestety musimy o tym pamiętać żeby nie wadzić innym, bo, po co inwestować w sprzęt i pchać się w koszty związane z uruchomieniem takiego przedsięwzięcia, jeżeli za jakiś czas ludzie nie dadzą nam żyć i trzeba będzie zaprzestać a nawet zlikwidować tego typu działalność. Dotyczy to piaskowania na wolnym powietrzu elementów, które gabarytowo nie mieszczą się w pomieszczeniu, w którym chcielibyśmy piaskować.

Jeżeli myślimy poważnie zabrać się za piaskowanie, to lepiej żeby już na wstępie pomyśleć o takim pomieszczeniu, oczywiście dobrze oświetlonym,,bezwzględnie wentylowanym z odciągiem pyłu i odpowiedniej wielkości filtrem najlepiej wodnym kanałowym, a możemy spokojnie piaskować i sąsiedzi a zwłaszcza sąsiadki będą spać spokojnie.

Jeżeli od czasu do czasu zdarzy się coś wypiaskować, np. komplet felg, czy jakiś wahacz, piastę, sprężynę zawieszenia, czy jeszcze coś innego, to na ogół nic strasznego się nie dzieje, posprzątamy, resztę wiatr rozwieje i wszyscy będą w siódmym niebie, natomiast, jeżeli się nam to spodoba, a jeszcze jak będziemy coś z tego mieć, to napewno będą problemy jak nie w domu to z sąsiedztwem, oczywiście, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie warunki.

Dość rozlegle poruszam temat warunków, które należy spełnić zanim przystąpi się do działania, ponieważ nie można ignorować otoczenia, jak też zdrowia swojego i innych, oraz z premedytacją dewastować środowisko, rozprzestrzeniając pył z drobinami metali, lakierów, różnych związków chemicznych, które nie są, biodegradalne, tzn., nie ulegają rozkładowi w glebie.
Dla tego warto się nad tym zastanowić, czy w swoim otoczeniu mamy możliwość piaskowania na większą skalę, czy też pozostać przy tym, że w razie potrzeby wypiaskuje się jakiś przedmiot, a „grubsze” roboty zlecić firmie, która zajmuje się tym i ma odpowiednie zaplecze, a ta powinna mieć odpowiednie warunki, chociaż widziałem już różne firmy.