sobota, 28 października 2017

Odwadniacz do piaskarki syfonowej, ciąg dalszy- montaż i spawanie elementów filtra.

Konstrukcja tego typu odwadniacza, który będzie zamontowany bezpośrednio do piaskarki syfonowej, składa się z dwóch segmentów, których wykonanie jest łatwiejsze w porównaniu z montażem wszystkich niezbędnych elementów, w jednym odcinku rury. Podział na dwie części, filtrującą i osadnik kondensatu, pozwala dokładnie wykonać każdy segment, po czym, gotowe podzespoły połączyć ze sobą, spawając migomatem, lub palnikiem acetylenowym. Odwadniacz, nie jest rozbieralny, dla tego też, należy dobrać odpowiednie średnice otworów przelotowych, kierujących sprężone powietrze, tak, żeby nie dławiły tego przepływu, a co gorsze, nie przytykały się zanieczyszczeniami. Do górnego segmentu, trzeba wyciąć z blachy o grubości 2,5, lub 3 mm, dwie pokrywy zamykające filtr, które po ułożeniu na wcześniej wykonanych podtoczeniach, należy punktowo przyspawać do ściany obudowy i do rurki wewnętrznej, części filtrującej.


Otwór wyjściowy z segmentu filtrującego, można wywiercić przed wstawieniem i przyspawaniem pokryw zamykających, ale w tym wypadku nie musi być zachowana kolejność działań, bo można równie dobrze, wywiercić ten otwór po wspawaniu pokryw i nic się nie stanie. Po pospawaniu, ten segment, odstawiamy do ostygnięcia i zajmiemy się dolnym elementem odwadniacza. Należy wywiercić otwór wejściowy i wyciąć z kątownika pięćdziesiątki, taki profil, żeby pasował do wewnętrznej ściany rury. Trzeba go dopasować, oraz wspawać wewnątrz, nad otworem wejściowym, tak, aby skierować strumień sprężonego powietrza do dołu, zdjęcia poniżej, przedstawiają, jak ten kątownik umiejscowić i przyspawać.


Dennice zamykające odwadniacz, też należy przed przyspawaniem przygotować i w dolnej powiększymy otwór, który służył do centrowania przy wytłaczaniu prasą hydrauliczną, z średnicy 5, do 8 mm, a następnie przyspawamy końcówkę z gwintem 3/8”, umożliwiającą wkręcenie zaworu spustowego odwadniacza. W drugiej dennicy trzeba zaspawać ten otworek od wewnątrz, oraz poprawić powstały przetop, spawając też z zewnętrznej strony. Segment górny filtrujący, jest już prawie gotowy, zostało jeszcze wywiercić otwory boczne w rurce wychodzącej z części filtrującej i przyspawanie kołpaka, który ma za zadanie, kierowanie przepływem powietrza, tak, aby strumień, nie uderzał prosto w otwór wyj>ściowy z odwadniacza do instalacji piaskarki, ale rozprężał się w całej komorze nad częścią filtrującą.


Praktycznie wszystkie elementy zostały już przygotowane do połączenia. Układamy segmenty, równo, jeden na drugim i punktowo je spawamy. Po tej czynności, należy dokładnie, szlifierką kątową, naciąć fazy do spawania, tak żeby nie wyciąć szczeliny do wewnątrz i spawnąć, już, w miejscu fazowania, po czym, zeszlifować wcześniej spawy montażowe i doszlifować dalszy ciąg fazy. Teraz po przeciwległych stronach, dodatkowo spawnąć punktowo, żeby się już nic nie przestawiło i można zespawać dookoła. Po ostygnięciu, na tokarce obrabiamy spaw i możemy przyspawać wcześniej przygotowane dennice zewnętrzne. Pozostaje, po ostygnięciu, tarczą ścierną listkową wyczyścić spawy i całość odwadniacza.


W następnym artykule, opiszę montaż zaworów i połączenie z instalacją piaskarki.